Vlastenecká pospolitost

A co mi po Bohu může býti dražší nežli vlast?

KM Ostrava

Strhnout! Praštit! Kopnout! Rozhlédnout se a utéct

Ilustrační foto. Zdroj: Internet

Systém sebeobrany na svět přivedl Imrich Lichtenfelg. Teď jej používají některé armády. Třeba izraelská a polská. Nejdůležitější taktikou boje je co nejrychleji se zbavit útočníka a utéct. V Ostravě jí učí Dušan Vavrečka, ostravský policista.

31. 10. 2008 10:00 – OSTRAVA
„Strhnout! Praštit! Přehodit! Kopnout! Rozhlédnout se a utéct!“ Zcela zaplněnou tělocvičnou se ozývají výkřiky, vzdechy a rány. Ani otevřená okna nestačí zásobovat cvičence čerstvým vzduchem, jejichž trička jsou od první minuty kurzu mokrá potem. Jede se naplno, nikdo nelenoší. Všichni chtějí jedno: ubránit se, a to co nejrychleji a nejlépe.

„Krav Magu jsem do Ostravy, a ostatně do celé České republiky, přivedl já na podzim roku 2005,“ líčí Dušan Vavrečka počátky bojového umění u nás. „Na konci druhého tisíciletí jsem viděl dokument o výcviku polské armády, kde používali právě techniky Krav Magy. Začal jsem se o ni intenzivně zajímat a shánět se po někom, s kým bych to rozjel v Česku. Nakonec mi pomohl můj polský učitel Tomasz Adamczyk, který Krav Magu prosazuje ve střední Evropě a Skandinávii.“

Proč si zkusit Krav Magu
Podle Vavrečky přichází zájemci do kurzu hlavně proto, že někoho z jejich blízkých přepadli. To potvrzuje i 25letý Jindřich. „Před rokem přepadli moji sestru. Asi o tři dny později jsem viděl dokument o Krav Maze. Chtěl jsem ji do kurzu zlákat, nakonec jsem v něm skončil sám,“ vzpomíná. Další účastníci chtějí nabrat fyzičku, nebo se naučit nové věci. „Trénuje zde také hodně policistů, kteří umí i jiná bojová umění. Naším kurzem své znalosti rozšíří a zdokonalí,“ říká Vavrečka, který u policie také pracuje.

Oproti jiným bojovým umění se Krav Maga neohlíží na krásu a filosofii, ale chce být co nejúčelnější. „Na různé serepetičky nemáme čas. Nejsme jako jiné bojové sporty, ani bych to sportem nenazval, nikde nezávodíme. Neohlížíme se na nějaká pravidla o podpásových ranách – naopak. Údery do varlat a krku, vypichování očí a podobně jsou základními pilíři všech taktik. Že je to zákeřné? Možná. Účinné? Stoprocentně.“

Dušan Vavrečka připouští, že nejen mu, ale i jeho žákům Krav Maga pomohla a útočník byl vždy zaskočen odporem. „Jsou tři hlavní zásady, které učíme: Zastavit úder a nezranit se, zabránit dalším úderům a použít naučenou techniku. Ty omíláme pořád dokola a tak dlouho, až se pro člověka stanou samozřejmostí,“ ří­ká.

Ubránit se, to především
Ostravská Krav Maga a především Dušan Vavrečka jsou to nejlepší, co izraleský obranný systém může v Česku nabídnout. Předtím se učil thajský box, street fight, judo, ju-jitsu a další bojová umění. Krav Magu ho naučil Polák Tomasz Adamczyk. „Jsem rád, že u nás Krav Maga je. Děláme ji druhým rokem a má o ni zájem stále více lidí. Navíc máme v Kladně divizi. Systém se učí i v Praze,“ pochvaluje si Vavrečka.

Krav Maga se učí na třech rovinách. Armádní, tu využívá třeba izraelské vojsko, které to naučil Imrich Lichtenfelg, zakladatel Krav Magy židovského původu. Dále se učí bojové umění pro policisty a civilisty. „Náročnost je samozřejmě stupňována. V armádě se třeba učí, jak zabít člověka. To já samozřejmě neučím, i když to umím,“ dodává Vavrečka.

 

Zdroj:

http://www.solokapr.cz/zivot-v-kraji/clanek/strhnout-prastit-kopnout-rozhlednout-se-a-utect.html

 

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.